חרדה חברתית היא הפרעה המאופיינת בפחד אינטנסיבי מביקורת או שיפוט שלילי במגוון מצבים חברתיים, הימנעות ממצבים אלו או חווית מצוקה עזה כשהאדם נמצא בסיטואציות חברתיות שונות. אנשים עם הפרעות קשב חווים פעמים רבות קשיים בתפקוד החברתי, וחוו במהלך חייהם טראומות או אי נעימויות חברתיות במהלך חייהם. חוויות וקשיים אלו שמים אותם בסיכון מוגבר לפיתוח חרדה חברתית.

השפעת לעג או דחייה על היווצרות חרדה חברתית. ילדים ומתבגרים מגיבים לעיתים בצורה אכזרית לבני גילם השונים מהם. ילדים ומתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז סובלים לעיתים מדחייה חברתית, חרם או לעג והצקות גלויות בשל הישגים חברתיים נמוכים, התפרצויות לתוך שיחות, שכחת חפצים או אירועים ואלף ואחד קשיים אחרים הנובעים מהפרעת הקשב. טראומה חברתית בגיל צעיר בו האישיות מתגבשת עלולה להוביל לפגיעה ביכולת לתת אמון באחרים, או לפגיעה חמורה בהערכה העצמית. פגיעות אלו יכולות להוביל להיווצרות חרדה חברתית, כשהאדם חש עצמו חריג ופגום, וחושש שאנשים יאתרו את הפגמים או החולשות שלו ויפגעו בו או ידחו אותו בשל כך.

כישורים חברתיים לקויים וחרדה חברתית. הפרעות קשב מובילות למגוון "טעויות" חברתיות, דוגמאות לכך הן התפרצות לדברי האחר, קושי להתרכז בשיחה לאורך זמן, איחורים תכופים או אמירות אימפולסיביות ופוגעות. טעויות אלו ואחרות מציבות פעמים רבות אנשים עם הפרעות קשב וריכוז במצבים לא נעימים, אחרים נפגעים מהם, מעירים להם או מנתקים עמם קשר. אנשים עם הפרעות קשב רוצים מאוד להתנהג אחרת, אך מודעים עד לכדי כאב לכך שאינם מצליחים לעשות זאת ועם הזמן חלקם מתחילים לפתח חרדה ממצבים חברתיים שונים, כיוון שהם יודעים שבמוקדם או במאוחר הם יכשלו שוב. החרדה יכולה להוביל לנסיגה מפעילויות חברתיות שונות, או להמשך השתתפות, אך תוך תשלום מחיר רגשי כבד.

טיפול באנשים עם הפרעות קשב וחרדה חברתית
הטיפול באנשים עם הפרעות קשב וריכוז וחרדה חברתית שונה מהותית מאדם לאדם, בהתאם לגורמים להתפתחות החרדה החברתית, הקשר בינה לבין הפרעת הקשב והביטוי הנוכחי של שתי ההפרעות כיום. לכן, חשוב ליצור תוכנית טיפול תפורה אישית לכל אדם בהתאם לנסיבות. כך למשל, הטיפול באדם עם הפרעת קשב לא מאוזנת הפוגעת בתפקודו החברתי יתחיל באיזון ההפרעה והקניית כישורים להתנהלות חברתית תקינה. לעומת זאת, הטיפול באדם שהפרעת הקשב שלו מאוזנת יחסית, מצליח לתפקד באופן טוב באינטראקציות חברתיות, והחרדה החברתית נוצרה עקב התנסויות עבר שליליות יתמקד בחרדה החברתית וייגע בהפרעת הקשב רק בנקודות ספציפיות שיעלו את הצורך בכך.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657