הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה ידועה מאמצע המאה ה-19, וב-150 בשנים האחרונות זכתה הפרעה זו לשמות רבים ושונים. כיום, מחקרים מקשרים הפרעת קשב וריכוז למחסור במוליך עצבי בשם דופאמין ורואים חשיבות רבה גם לגורמים סביבתיים בהתפתחות סימפטומים של הפרעה זו. תסמינים של הפרעת קשב וריכוז שונים מאדם לאדם: יש המפגינים למשל יותר אימפולסיביות והיפראקטיביות ואחרים יותר קשיים בריכוז וארגון.
נהוג לחשוב על הפרעת קשב בנוגע לילדים או בני נוער. בשנים האחרונות המודעות לכך שגם בוגרים סובלים ממנה והיא פוגעת ביכולת התפקוד שלהם בתחומי חיים שונים ובאיכות חייהם עולה. אולם, הפרעת קשב עדיין אינה מתקשרת עם בני גיל הזהב, רבים אינם חושבים על ההשפעה שלהם על מבוגרים החיים במסגרת בית אבות סיעודי או כל מוסד אחר.

תסמינים של הפרעת קשב אצל מבוגרים וקשישים

  •  מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים לעתים קרובות להישאר ממוקדים ולהצליח לבצע מטלות יומיומיות ושגרתיות. דעתם מוסחת בקלות על ידי מראות וקולות לא רלוונטיים, הם קופצים במהירות מפעילות אחת לשנייה, או משתעממים במהרה ולא מצליחים לבצע את המשימה.
  •  אובדן ריכוז באמצע השיחה. "פתאום האדם לא פה, הוא נעלם…". הסחת דעת קיצונית, תשומת לב שנודדת בין דברים ומובילה לקושי להתמקד בקריאה או בהקשבה לאחרים.
  •  נטייה להתעלם מפרטים שמובילה לטעויות או לאי השלמה של משימות.
  •  קושי לזכור שיחות והוראות כיוון.
  • סימפטומים של ADHDיכולים לתרום למגוון רחב של בעיות כגון אכילה כפייתית, התמכרות לסמים, מתח כרוני והערכה עצמית נמוכה.
  • אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז עלולים להתקשות לשמור על מקום עבודתם בעקבות אי שמירה על הנחיות הארגון ואי עמידה בלוחות זמנים. מבוגרים עם ADHD יכולים להיות מאופיינים בחוסר יכולת להיצמד לשגרה ובקושי בניהול כספים (חשבונות שנעלמים ולא משולמים, תשלום עמלות בגין איחור בתשלום, או תשלום גבוה וחריג שנובע מרכישה אימפולסיבית של מוצר יקר).
  • סימפטומים של ADHD של בני גיל הזהב משפיעים על מערכות היחסים שלהם עם בני המשפחה וחברים. הם יכולים למאוס בביקורת של הקרובים אליהם על חוסר סדר, הסחות דעת, קושי לשמור על ריכוז בשיחה ועוד. הקרובים אליהם יכולים להרגיש פגועים וכעוסים על  מה שהם רואים כחוסר אחריות או חוסר אכפתיות.

חשיבות אבחון הפרעת קשב בגיל הזהב

לתסמינים אלו של הפרעות קשב וריכוז יש השלכות מרחיקות לכת והן יכולות להוביל למבוכה, תסכול, חוסר אונים, פגיעה בדימוי העצמי ועוד. לכן, אבחון הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגר היא חיונית ויכולה להחזיר את השליטה על החיים ולהבין שהוא איננו אשם והתנהגותו אינה תוצאה של חולשה או פגם באישיות.

אבחון הפרעת קשב יכול לסייע בהחלטה לפנות לטיפול בהפרעה, כשבמהלך הטיפול נרכשים כלים המאפשרים לאדם להתמודד טוב יותר עם ההפרעה. כמו כן, בטיפול יש היבטים מערכתיים בהם ניתנים ידע על ההפרעה ועצות פרקטיות להתמודד לאנשים הקרובים לאדם, כולל אנשי צוות במסגרת דיור מוגן בה האדם גר. יחס שונה של הסביבה תורם אף הוא ליכולת של המבוגר להתמודד בצורה פרודוקטיבית יותר עם ADHD.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657