מציאת תחום עיסוק מתאים היא אתגר לאנשים רבים, כפי שמעידים מקצועות כמו ייעוץ תעסוקתי. בעוד שבימים עברו דרכו של אדם הייתה סלולה לרוב מעצם היוולדו למשפחה זו או אחרת ולא היו לו אופציות רבות, כיום קיים מגוון עצום ומבלבל של מקצועות. ברי המזל מוצאים מהר את המקצוע המתאים להם, בין אם בכוחות עצמם או בעזרת הכוון תעסוקתי, ואילו אחרים עוברים בין עבודות או תחומי לימוד, משנים את דעתם, מתחילים מחדש ומתקשים למצוא את דרכם.

אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם אתגרים נוספים על הקושי הכללי למצוא תחום תעסוקה מתאים. חלקם מתנתבים באופן טבעי לתחומים שיותר מתאימים להם, למשל עבודות עם הרבה אקשן ותזוזה, אצל אחרים קשיים ייחודיים שלהם בעבודה שהם לא תמיד מביאים בחשבון הופכים תחומים שנראים להם מעניינים ומתאימים בתיאוריה למתסכלים בפרקטיקה. כמו כולם, גם אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מושפעים גם מציפיות והצעות הסביבה במידה זו או אחרת כשהם פונים לבחור מקצוע, ואנשים בסביבתם אינם חושבים בהכרח על הפרעת הקשב כשהם מייעצים להם.

על מנת לבחור תחום תעסוקתי מתאים, חשוב לבחון ולמפות בצורה מדויקת את כישורי האדם, רצונותיו ושאיפותיו, כמו בכל אבחון תעסוקתי, אולם לתת דגש מיוחד להשפעה של ה- ADD  או ה- ADHD על תפקודו, מהן נקודות החוזק והקשיים הנובעים מהפרעת הקשב. יש לבחון את התאמת האדם לכל עבודה אל מול הפרופיל הייחודי שלו, הנותן כאמור משקל חשוב להשפעת הפרעת הקשב. אבחון כזה יכול להסביר לאדם עם הפרעת קשב וריכוז מדוע לא הצליח לתפקד בצורה טובה בעבודות שונות בעבר, ולהציע לו תחומי תעסוקה שאולי לא הביא בחשבון בעבר.

קיימים מספר מדדים שיכולים לעזור בבחירת עבודה מתאימה לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז.
1.    עניין. אנשים עם הפרעת קשב נוטים להשתעמם בקלות ועובדים בצורה טובה יותר בתחומים המעניינים אותם. לכן יש חשיבות לזיהוי והכרה עצמית בתחומי העניין. כמובן שכל אדם היה רוצה לעבוד בתחום שמעניין אותו, אולם אצל אנשים עם הפרעות קשב וריכוז הנושא קריטי במיוחד. בעוד שאנשים ללא הפרעות קשב וריכוז מצליחים לשאת רמה כלשהי של שעמום ולתפקד בצורה טובה בכל זאת, אנשים עם ADD  או ADHD  נכשלים פעמים רבות בביצוע מטלות שמשעממות אותם, כך שאם עליהם לבצע מטלות רבות מעין אלו בעבודה תפקודם יפגע באופן חמור. ייעוץ תעסוקתי המביא בחשבון את הפרעת הקשב יכול לסייע במציאת תחומי תעסוקה מתאימים.
2.    זיהוי מיומנויות והישגים. אנשים יגיעו להישגים הטובים ביותר כאשר המיומנויות שלהם תואמות את אלו הנדרשות מהם בעבודה. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים להעיד על עצמם למשל כי הם תנועתיים מאד, או זריזים ואוהבים לדבר. עבודת בשיווק ומכירות למשל יכולה להתאים מאד לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז –  עבודה הדורשת הרבה תנועה, ויכולת דיבור גבוהה.
3.    רמת האנרגיה הנדרשת בעבודה. קיימות עבודות רגועות ולעומתן עבודות בסביבה מלחיצה ורבת התרחשויות. יש להכיר את הביטוי הספציפי של הפרעת הקשב אצל האדם ואת דרישות העבודה על מנת שתהיה התאמה ביניהן. למשל אדם עם טווח קשב קצר המוסח בקלות בשל גירויים חיצוניים יכול לתפקד בצורה מירבית בעבודה הדורשת ממנו לבצע מספר רב של משימות קצרות, שטווח הקשב שלו מאפשר לו לבצע אותן בצורה טובה.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657