בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז קיים שיעור גבוה במיוחד של הפרעות התנהגות. הפרעות התנהגות הן קבוצת הפרעות המאופיינות בעבירה על חוקים וכללים חברתיים ופגיעה באחר ברמות שונות, החל מווכחנות והצקה לאחרים, ועד לחוסר אמפתיה לאחר, אלימות ופשיעה. ניתן להסביר חלק משיעור גבוה בכך שמאפיינים מסוימים של הפרעת קשב כמו אימפולסיביות וקשיי ויסות סבירים ליצור הפרעה לסביבה, אולם הדבר אינו מסביר במלואו מדוע התנהגויות אלו ממשיכות ומחמירות בחלק מהמקרים.

אחד ההסברים לשיעור הגבוה של הפרעות התנהגות בקרב ילדים עם הפרעת קשב וריכוז גורס כי ילדים אלו עלולים לעורר בקרב הסביבה רגשות עוינים ותגובות שליליות. דמויות מטפלות כמו הורים, ואנשי חינוך עלולים לחוות ילד עם הפרעת קשב וריכוז כילד אגרסיבי, לא מחונך, מרדן, עצלן, וחסר גבולות. בני גילו עלולים להירתע ממנו בשל נטייתם של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לנהוג באופן אימפולסיבי, להתפרץ, לא לכבד תורות, להשתמש בחפצים של ילד אחר ללא רשות, להעליב או לנקוט באלימות פיזית.

כאשר ילד מעורר תגובות שליליות מסביבתו, עלול להיווצר מעגל קסמים שלילי, בו דמויות טיפוליות או בני גילו של הילד מגיבים אליו באופן שלילי, דבר יוצר התנהגות שלילית נוספת של הילד הפגוע או הכועס. התנהגותו השלילית של הילד מובילה להחרפת תגובות הצד השני, וכשמעגל זה מתרחש במקומות שונים ולא רק מול דמות ספציפית (כגון מורה לא סבלנית) הילד מפנים את תגובות הסביבה, רואה עצמו כבעייתי, אלים או “ילד רע”. כתוצאה, הילד מתחיל לנהוג באופן שמתאים לדימוי עצמי זה במגוון מקומות, גם כאלה שהתנהגויות אלו לא היו קיימות בהם בעבר. אימוץ הזהות יכולה להיות בלית ברירה, כתוצאה מכעס ופגיעה והיעדר אופציות אחרות, או מתוך בחירה, כשזהות זו מספקת לילד ביטחון, גאווה וסטטוס חברתי. לעיתים ילדים או נערים במצב זה מתקבצים יחד לקבוצה המעודדת ומתגמלת התנהגות פוגעת או עבריינית, השתייכות המגבירה את עוצמת הפרעות ההתנהגות של החברים בה.

קיימים מספר סוגים של הפרעות התנהגות, המסווגים לפי דרגת חומרה וגיל:
הפרעת התרסה התנגדות (Oppositional defiant disorder, ODD) היא הפרעה התפתחותית התנהגותית המופיעה באחוזים גבוהים (למעלה מ50%) בקרב ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדים עם הפרעה זו נוטים להתווכח עם מבוגרים, מאבדים סבלנות במהירות, מתנגדים לחוקים ולכללים, נוטים להאשים אחרים, מציקים ומפריעים במכוון.

הפרעת התנהגות (Conduct Disorder, CD). הפרעה זו מאופיינת בהתנהגות אלימה המכוונת לפגיעה באחר. ההתנהגות יכולה להתבטא באלימות, הפרת חוקים, התנגדות למסגרת ופשיעה. הפרעת התנהגות מתחילה להתפתח בילדות ופורצת במלואה בדרך כלל בגיל ההתבגרות. בעלי הפרעת התנהגות ייטו להיות מניפולטיביים ואגוצנטרים, ולא יחושו אמפטיה או חרטה כלפי אדם שפגעו בו. 30%-50% מהילדים עם הפרעת התנהגות הם בעלי הפרעת קשב וריכוז. למרות שהפרעת קשב וריכוז כשלעצמה אינה מהווה גורם סיכון להתפתחות ההפרעה, סימפטומים של ההפרעה – אימפולסיביות והיפראקטיביות, עלולים להביא להתנהגויות אלימות. כאשר הפרעת קשב וריכוז אינה מטופלת ויוצרת אצל הילד תחושות תסכול וכעס הסיכוי להתפתחות של הפרעת התנהגות יעלה.

הפרעת אישיות אנטי סוציאלית. הפרעה זו מוגדרת אצל בוגרים בלבד ומאופיינת בחוסר אמפתיה לאחרים, אימפולסיביות, הסתבכות בסכסוכים אלימים, עבירות על החוק, רמאות, שקרים ועוד. רבים מהאנשים עם הפרעת אישיות אנטי סוציאלית הוגדרו כבעלי ODD או CD בילדותם או בגיל ההתבגרות, דבר המדגיש את חשיבות האבחון והטיפול בהפרעות אלו בגיל צעיר.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657