עד לפני שנים אחדות, נחשבו הפרעות קשב וריכוז לנחלת ילדים ובני נוער בלבד. כיום ידוע כי ההפרעה מלווה חלק מהאנשים לאורך חייהם וניתן למצוא לא מעט אנשים בוגרים עם הפרעות קשב וריכוז – יותר ממחצית הילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז בצעירותם, ימשיכו לסבול מבעיות קשב וריכוז גם בבגרותם.

גם בקרב האוכלוסיה הבוגרת הפרעת קשב וריכוז יכולה להוות בעיה קשה וכואבת המפריעה מאד לתפקוד היום יומי של האדם. גם מבוגרים, כמו ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, סובלים מקשיים בשלושה תחומים עיקריים: קשב, היפראקטיביות, ואימפולסיביות. אולם הביטויים להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים בכל תחום יכולים להיות מעט שונים מאלו המאפיינים ילדים עם אותה הבעיה.

בתחום הקשב מבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז ידווחו על מגוון קשיים כגון שגיאות תכופות בעבודה, קושי להתמיד במטלה אחת עד להשלמתה, קושי במטלות משעממות, סלידה מקריאה, קושי לעקוב אחרי שיחות ארוכות, תלונות כלפיהם כי אינם קשובים או שכחנים, איחורים חוזרים, דחיינות, איבוד חפצים אישיים בצורה תכופה וקושי לזכור שעליהם משימות שונות שעליהם לבצע.

בתחום ההיפראקטיביות, ניתן לראות תנועתיות יתר, בעיקר בעת המתנה לדבר מה (משחק עם חפצים, נענוע רגליים, תיפוף). תחושת חוסר שקט בעת ארועים ארוכים כמו ארוחות, ישיבות, הרצאות, סרטים. תחושה פנימית של צורך להיות בפעילות תמידית, דיבור מופרז.

אימפולסיביות אצל מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז יכולה להתבטא בקושי לנהל שיחה משום שהם מתפרצים לתוך השיחה, ניהול לא נכון של כספים וקניות אימפולסיביות, מספר גבוה של דוחות מהירות או נהיגה לא זהירה, שימוש בסמים או אלכוהול, הסתבכות במריבות או קטטות לעיתים תכופות, התנהגות מינית מסוכנת ועוד.

מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים יותר לבעיות בתחומים הבאים:

  • בעיות בקשר הזוגי ואחוזי גירושים גבוהים.
  • קושי להתמיד בעבודה, קשיים מול הממונים ואחוזי פיטורים ואבטלה גבוהים.
  • חוסר מיצוי פוטנציאל – רכישת השכלה נמוכה ביחס ליכולת, עבודה שהינה פחות מאתגרת ביחס ליכולת
  •  אחוז גבוה של שימוש בסמים, והתנהגויות אחרות הקשורות להתמכרות.
  •  דימוי עצמי נמוך וחסר הכרה בערך עצמי, תת השגיות ובעיות נלוות כמו חרדה ודיכאון
  •  דחיינות, קושי בהתארגנות מול גורמים בירוקרטיים, קושי להתחיל ולסיים מטרה שהאדם הציב לעצמו.

מאחר ורק בשנים האחרונות מתחילה לצמוח הכרה בכך שגם מבוגרים יכולים לסבול מהפרעת קשב וריכוז, מבוגרים רבים הסובלים מההפרעה אינם מודעים לכך, וסובלים מפגיעה קשה באיכות חייהם כפי שפורט לעיל. אבחון נכון של הבעיה הוא קריטי: עצם הידיעה שמדובר בהפרעת קשב ולא בפגם מהותי בהם, מורידה משא כבד של אשמה והערכה עצמית שלילית שרבים מהאנשים עם הפרעות קשב סוחבים, ומפחיתה שיפוט שלילי מצד הסביבה שראתה אותם לעיתים כלא אכפתיים, עצלנים, מופרעים או טפשים. כמובן שאין די בהכרה בבעיה – האבחון מאפשר למבוגרים עם הפרעות קשב לקבל עזרה מקצועית הכוללת טיפול תרופתי מתאים במידת הצורך ופיתוח אסטרטגיות המאפשרות להם להתנהל באופן יעיל יותר בתחומי החיים השונים, החל מלימודים ועבודה, ועד לאי נעימויות והקשיים ה"קטנים" כמו כיצד לצאת ממקום בפעם אחת, מבלי למצוא עצמם חוזרים שוב ושוב בשביל חפצים ששכחו.

 

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657