אנשים עם הפרעת קשב וריכוז הינם בעלי סיכוי רב יותר לסבול גם מלקות למידה (Learninng disability). אדם בעל לקות למידה הוא אדם המתקשה לרכוש או להוציא לפועל ידע ומיומנויות בהתאם למצופה מגילו, השכלתו ומנת המשכל שלו. לקות למידה יכולה להתבטא בתחום למידה אחד כגון קריאה או כתיבה, ויכולה להקיף מספר תחומים – גם יכולות חשבוניות, תפיסה מרחבית וכו'. ללקות למידה, כמו גם להפרעת קשב וריכוז אין קשר לרמת האינטליגנציה של האדם. כלומר יכול להיות אדם בעל לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז עם אינטליגנציה גבוהה או ממוצעת כמו כל אדם אחר באוכלוסיה.

כאשר לאדם יש תחלואה כפולה של הפרעת קשב יחד עם לקות למידה, סביר להניח שיתקשה מאד לתפקד במסגרות לימודיות ללא תמיכה ותיווך של המערכת. אנשים רבים הסובלים מתחלואה כפולה זו ולא עברו אבחון וטיפול בילדותם עלולים לסבול מדימוי עצמי נמוך מאד, תת השגיות, קשיים חברתיים ובדידות. בעקבות אלו עלולים להתפתח גם סימפטומים נפשיים קשים יותר כמו דיכאון וחרדה.

למרות החפיפה המסויימת בין שתי ההפרעות והעובדה שלאחוזים גבוהים מלקויי הלמידה יש גם הפרעת קשב וריכוז, חשוב להפריד בין ההפרעות. בלקות למידה יש קושי אמיתי להבין ולהפנים מידע כמו הבנת כיוון כתיבת האותיות, תפיסה מרחבית, קושי בשיום, קושי להבין מושגים מופשטים או לקרא ברצף ולחבר מילים למשפט בעל היגיון. כאשר מדובר בהפרעת קשב וריכוז טהורה, הקושי מתבטא בתשומת לב למידע, מיקוד בעת הלמידה ושמירה על קשב לאורך זמן. במידה ואדם עם הפרעת קשב יהיה מרוכז, הוא לא יתקשה בדרך כלל ללמוד ולהפנים מידע.

טיפול בהפרעות קשב ולקויות למידה
טיפול בהפרעות קשב עם לקויות למידה צריך לקחת בחשבון את כל הקשיים של האדם על מנת להתאים לו טיפול שיקנה לו כלים מתאימים. ראשית יש לדאוג לתנאים האופטימאליים יותר ללמידה. כאשר יש הפרעת קשב יש צורך ראשית למקסם את הקשב בזמן הלמידה – הסרת או צימצום של גירויים מסיחים, מציאת השעה האופטימאלית ללמידה, ושימוש בעזרים מעניינים ולא שגרתיים על מנת לעורר מוטיבציה ועיניין אצל הילד הלומד. יתכן כי יש לשקול טיפול תרופתי על מנת לפתוח חלון הזדמנויות ללמידה.

בהנחה וניתן מענה לקושי הקשבי אפשר יהיה להתייחס גם ללקות הלמידה. על מנת להתמודד עם לקויות למידה בדרך כלל יש צורך בלימוד ייחודי ומותאם לקושי הספציפי של הילד. לקויות מסוימות דורשות המחשות חזותיות יותר לצורך הפנמה של חומר נלמד. לעיתים הילד זקוק יותר לשינון, או לחזרות רבות על כל נושא. בטיפול בלקויות למידה יש צורך בהתייחסות מיוחדת גם של צוות חינוכי ולעיתים צימוד של מורה להוראה מתקנת ולא רק טיפול פסיכולוגי.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657