הפרעות קשב וריכוז הן בעיות  שכ-87% מהילדים המאובחנים עם סובלים מהפרעה נוספת או יותר, כגון לקות מוטורית, חרדה או דיכאון. מצב זה נקרא תחלואה כפולה ומחייב אבחון מדויק וטיפול מותאם

תחלואה כפולה הוא מונח מתחום הרפואה המציין נוכחות של הפרעה אחת או יותר בנוסף להפרעה הראשונית או הליקוי הראשוני. המונח תחלואה כפולה משמש לתיאור מספר מצבים:

1.    שני מצבים נפרדים המתקיימים במקביל אצל אותו אדם, אינם קשורים זה לזה באופן ישיר והטיפול בכל אחד מהם נעשה על ידי מומחה מתחום אחר. לדוגמא: אדם עם הפרעת קשב וריכוז וסוכרת.
2.    שני מצבים נפרדים המתקיימים במקביל אך שייכים לאותו תחום ומשפיעים זה על זה. לדוגמא:  אדם עם הפרעת קשב וריכוז ולקות למידה או לקות התפתחותית (למשל DCD).
3.    מצב בו קיים ליקוי, הפרעה או מחלה אשר נגרמו, גורמים, או תלויים במצב רפואי אחר של אותו מטופל. לדוגמא: הפרעת קשב וריכוז ודיכאון.

טיפול בתחלואה כפולה
הטיפול במצבי תחלואה כפולה של הפרעות התלויות או משפיעות זו על זו מחייב לבחון היטב כל מקרה לגופו, לתת התייחסות ייחודית ונפרדת לכל לקות ולתהליכי הגומלין בין ההפרעות. אבחון ומיפוי מדוייק של הקשיים מהם סובל האדם מאפשר לבנות תוכנית טיפולית שתסייע לו להתמודד עם כל קשייו בצורה הטובה ביותר. ניקח לדוגמא טיפול במתבגר עם הפרעות קשב ודיכאון. בתחילת הטיפול תבחן החומרה של כל הפרעה והדרך בה היא מתבטאת בחייו, והאם הפרעה אחת גרמה לשנייה. כך למשל, יתכן והדיכאון נגרם עקב קשיים לימודיים ופגיעה ביחסיו החברתיים.

במידה ועוצמת הדיכאון אינה גבוהה והוא יכול לעבוד על הפרעת הקשב והריכוז למרות הדיכאון, הטיפול יתחיל בהפרעת הקשב ויתכן והדיכאון ישתפר מעצמו כשיהיו לו כלים להתמודד בצורה טובה יותר בלימודים ובחברה. מצד שני, יתכן ועוצמת הדיכאון אינה מאפשרת למתבגר לתפקד ולכן, למרות שהוא נגרם כתוצאה מהפרעת הקשב, יהיה צורך לטפל בו קודם כדי שהוא יוכל להפיק מטיפול בהפרעת הקשב, או לטפל בשתי ההפרעות בו זמנית.

הפרעות קשב ותחלואה כפולה
87% מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז, המטופלים ומאובחנים בקהילה הם בעלי לפחות אבחנה נוספת אחת. 67% מאותם ילדים הם בעלי לפחות שתי אבחנות נוספות על הפרעת הקשב והריכוז. בין ההפרעות הנוספות הנפוצות בקרב ילדים עם הפרעות קשב ניתן למנות הפרעות התנהגות, לקויות מוטוריות קלות, הפרעות בתחום התקשורת, הפרעות על הרצף האוטיסטי, הפרעות שינה, הפרעות מצב רוח, דיכאון והפרעות חרדה שונות.

ריבוי התחלואה הכפולה בקרב בעלי הפרעות קשב וריכוז מחייב אבחון מקיף על ידי איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, שיוכל לזהות קיום הפרעות נוספות במידה וקיימות, ולהציע טיפול שיתייחס לכל ההיבטים ולא להפרעות הקשב והריכוז בלבד.

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657