מחקרים וחדשות

הפרעות קשב וריכוז ודום נשימה בשינה
מחקר שנערך בבית החולים "סורוקה" במשך כחמש שנים מצא כי ילדים שאובחנו כסובלים מ- Sleep apnea (דום נשימה בשינה) מפתחים יותר הפרעות קשב וריכוז, הייפראקטיביות, קשיים בתכנון פעולה וקשיים נוספים.
כ-3% מהילדים סובלים מדום נשימה בשינה, המוגדר כחסימה של שתי נשימות או יותר. ההפרעה מתאפיינת בנשימה כבדה, נחירות ועצירת הנשימה. לדום נשימה בשינה יש גורמים שונים כגון שקדים גדולים, סטייה במחיצת האף ונטייה משפחתית.
מנהל המחקר, פרופ' אשר טל, מנהל מחלקת ילדים ב' ומנהל המרפאה להפרעות שינה בסורוקה, מדגיש כי מהמחקר עולה שחשוב לבדוק את איכות השינה של ילדים הסובלים מהפרעות קשב, על מנת לבדוק אם הפרעת שינה אחראית או תורמת להפרעת קשב. מחקר המשך שנערך על ידי פרופ' טל מצביע על שכיחות גבוהה של הפרעות קשב אצל ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות שינה לפני גיל שנה.

דגים מגבירים שיעור הפרעות קשב וריכוז?
מחקר שנערך בקוויבק, קנדה, מצא כי ילדים שנחשפו למתכות כבדות, הם בעלי סיכון מוגבר להפרעות קשב בהמשך חייהם. המחקר בדק 300 ילדי אינואיט (אסקומואים), שהמקור המרכזי לפרוטאינים בתזונתם הוא בשר לווייתנים, המכיל ריכוז גבוה של כספית. ילדים אלו נחשפים גם לריכוזים גבוהים של עופרת, כיוון שהם ניזונים מבעלי חיים שנצודו בירי.
עופרת וכספית הם רעלניים, והמוחות המתפתחים של ילדים צעירים פגיעים להשפעתם במיוחד. החוקרים בדקו את הרמות של מתכות אלו בחבל הטבור של הילדים, ומוריהם התבקשו למלא שאלונים אודות התנהגותם בגילאי 8-14. כ-14% מהילדים גילו סימפטומים של ADD, ואחוז דומה גילה סימפטומים של ADHD. ילדים עם אחוז גבוה במיוחד של מתכות אלו בחבל הטבור גילו את קשיי הריכוז הגבוהים ביותר, ומוריהם ציינו אותם כבעלי סימפטומים של ADHD. ממצאים אלו נותרו בעינם גם לאחר נטרול משתנים נוספים שיכלו להשפיע, כמו משקל לידה נמוך או עישון של האם בזמן ההריון.
רמות הכספית אצל רוב הנשים בגיל הפוריות הן נמוכות בכשליש מהרמות שנמצאו במחקר, מלבד קבוצות נוספות שתזונתן מתבססת על דגים גדולים. ד"ר ג'ינה מוקל, עורכת המחקר, מציינת כי חשיפה לעופרת בדרכים אחרות, כגון אכילת חתיכות קטנות של צבע המכיל עופרת, מעלים אף הם את רמת המתכת בדם, וכ-10% מהילדים נחשפים לרמות גבוהות של עופרת בדרך זו.
מחקרים נוספים שנערכו על הקשר בין חשיפה לכספית להפרעות קשב הראו תוצאות מעורבות. במחקר שנערך באיי פרואה, בהם לווייתנים מהווים חלק גדול מהתזונה של ילדים, נמצאו תוצאות דומות. לעומת זאת, במחקר שנערך באיי סיישל, נמצא דווקא קשר בין רמות גבוהות של כספית לפני הלידה ל-IQ גבוה, ולא נמצא קשר להפרעות קשב וריכוז. יתכן וההבדל נעוץ במקור הכספית, כאשר באיי סיישל מקור הכספית הוא דגים ולא יונקים ימיים. דגים עשירים בחומצות שומניות שאינן נמצאות בריכוז גבוה ביונקים ימיים, ויתכן והן מספקות הגנה למוח המתפתח.     

למידע נוסף או תיאום פגישה התקשרו 1-800-657-657